پالت پلاستیکی ، پالت چوبی و کاربردهایشان

پالت پلاستیکی ، پالت چوبی و کاربردهایشان

پالت در دنیای صنعتی امروز تبدیل به یکی از مورد نیازترین ابزارهای کارخانه‌های بزرگ و کوچک و کارگاه‌ها شده اند. تقریبا صنعت حمل و نقل بار را بدون پالت نمی‌توان تصور کرد. پالت ها دو نوع دارند پالت چوبی و پالت پلاستیکی که در ادامه مفصل به آن می‌پردازیم.پ

پالت چیست؟

پالت، سازه‌ای محکم و با استحکام است که در صنایع مختلف برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیازهای گوناگون صنایع به حمل و نقل منجر به تولید، ساخت و فروش انواع مختلفی از پالت‌های سبک و سنگین در طرح‌های مختلف شده است. مهمترین مزیت پالت، قابلیت حمل توسط لیفتراک، جک پالت و یا جرثقیل می‌باشد. همانطور که گفته شد معمولا از دو نوع پالت در صنایع استفاده می‌شود: پالت پلاستیکی و پالت چوبی. در ادامه هر کدام از این دو را شرح داده و به بیان کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم.

پالت پلاستیکی چیست؟

پالت پلاستیکی

کاربرد پالت‌ها باعث می‌شود تا آن‌ها در جنس‌ها، ابعاد و اندازه‌های مختلف با قدرت تحمل وزن متفاوتی ساخته شوند. در گذشته بیشتر پالت‌ها از چوب یا فلز ساخته می‌شدند ولی امروزه متداول‌ترین پالت‌ها از جنس پلاستیک هستند. جنس پلاستیک پالت‌ها به قدری مرغوب است که بتوانید بعد از استفاده از آن‌ها و در صورتیکه دیگر برای شما کارآیی ندارند آن‌ها را به فروش برسانید.

پالت پلاستیکی سبک و بهداشتی بوده و تحمل وزن بالایی را دارد. طراحی و ساخت اینگونه پالت‌ها به گونه‌ای است که علاوه بر زیبا بودن، می‌توانند به شما در دسته بندی‌ کمک زیادی کنند. این پالت‌ها در رنگ‌های متفاوتی ساخته می‌شوند و شما می‌توانید از آن‌ها در نشانه گذاری نیز استفاده کنید. پلاستیکی که در ساخت این پالت‌ها استفاده می‌شود از جنس مرغوب و با کیفیت است و همین علت باعث می‌شود تا قابلیت انعطاف پذیری و ضربه‌گیری داشته باشند، علاوه بر این پالت‌های پلاستیکی در برابر مواد شیمیایی و سمی نیز مقاوم هستند.

کاربرد پالت پلاستیکی

به دلیل ضدعفونی شدن پالت‌های پلاستیکی و عدم نفوذ حشرات و جوندگان، این پالت‌ها در صنایع غذایی کاربرد ویژه‌ای داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این پالت‌ها بیشتر در شهرهای شمالی و جنوبی کشور و مناطقی که رطوبت زیادی وجود دارد استفاده می‌شود، زیرا پالت‌های پلاستیکی مشکل پوسیدگی و زنگ زدگی ندارند. از جمله مکان‌هایی که پالت‌های پلاستیکی در آن‌ها استفاده می‌شود عبارتند از:

 • سردخانه‌ها
 • صنایع غذایی
 • صنایع آرایشی و بهداشتی
 • اسکله‌ها و محل‌های بارگیری
 • تهیه و تولید و عرضه کالاهای کاغذی
 • انبارهای نگهداری مواد غذایی و کالا

 

عمر پالت پلاستیکی به چه عواملی بستگی دارد؟

 • جابجایی پالت

برای اینکه بتوان عمر پالت پلاستیکی را تخمین زد باید به تعداد سفرهای آن توجه کرد. منظور ما از سفر تعداد جابجایی های است که یک پالت دارد. در واقع هرچقدر جابجایی پالت کمتر باشد عمر آن بیشتر است و بالعکس هرچقدر سفرهای یک پالت بیشتر باشد عمر آن کمتر است.

 • جنس پالت

از دیگر عوامل موثر در عمر پالت پلاستیکی، جنس پالت است. در واقع کیفیت پلاستیک استفاده شده در پالت بسیار مهم است ولی به طور کلی عمر پالت پلاستیکی بیشتر از پالت چوبی است. حداکثر تعداد سفرهای طولانی با پالت چوبی عددی بین ۴ تا ۶ است. در حالیکه پالت پلاستیکی می‌تواند ۳۰ سفر بین قاره‌ای داشته باشد. همین امر سبب شده تا فروشندگان بتوانند این پالت ها را بین ۳ تا ۵ سال گارانتی کنند.

 

مهمترین عامل خرابی پالت

بیشترین صدمه‌ای که باعث خراب شدن پالت می‌شود استفاده و جابجایی نادرست آن است. به همین دلیلی اگر به درستی از پالت استفاده شود می‌توان تعداد سفرهای بلند مدت آن را به ۴۰ سفر افزایش داد. به طور کلی اگر پالت دائما در سفر باشد حدود ۳ تا ۵ سال عمر می‌کند ولی اگر در یک جا ثابت باشد عمر طولانی تری خواهد داشت.

 

پالت چوبی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پالت چوبی

پالت های چوبی در انواع مختلفی تولید می‌شوند و تنوع زیادی دارند. تنوع در جنس و طراحی از عوامل تنوع در این پالت‌ها هستند و باعث تفاوت در مقاومت و استحکام آن‌ها می‌شوند. یکی از نیازهای کارخانجات و شرکت‌ها امنیت و داشتن سرعت بالا در حمل و نقل است؛ همین نیاز باعث شده تا مصرف پالت‌ها توسط کارخانجات و شرکت‌ها افزایش یابد. پالت چوبی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. پالت‌های چوبی مزایایی دارند از جمله آن‌ها می‌توان به سهولت در پروسه ساخت، قابلیت تعمیر آن، قابلیت بازیافت و استحکام و مقاومت آن اشاره کرد. جعبه چوبی، جعبه پالت و کریت از انواع محصولات حمل و نقل هستند که با پالت چوبی اشتباه گرفته می‌شوند. این محصولات کاربردها و طراحی‌های متفاوتی نیز دارند.

جعبه پالت (پالت باکس، کریت چوبی)

یکی از وسایل حمل و نقل که گاها با پالت چوبی اشتباه گرفته می‌شود جعبه پالت است. جنس این جعبه تماما از جنس چوب خام است. جعبه پالت عموما برای حمل بارهای سنگین مانند سنگ و موزائیک یا میوه‌هایی مانند هندوانه استفاده می‌شود. از مزایای این نوع پالت چوبی قیمت نسبتا ارزان و مقاومت بالای آن است. یکی از مواردی که در قیمت این پالت نقش دارد این است که بسته به نوع محموله‌ای که در آن استفاده می‌شود طراحی می‌گردد و بنابراین بر روی قیمت این محصول تاثیر مستقیم دارد.

 

پالت پلاستیکی و پالت چوبی چه تفاوتی با هم دارند؟

پالت پلاستیکی و پالت چوبی چه تفاوتی با هم دارند؟

پالت چوبی قابلیت بازیافت و تعمیر دارد و نیز از طرف دیگر کم هزینه‎تر است و در مقایسه با پالت پلاستیکی می‎تواند وزن بیشتری را تحمل کند. ولی در آن معایبی نیز دیده می‎شود از قبیل: خراب شدن در برابر رطوبت، داشتن تراشه، درصد کوچکی خطای ساخت. در کنار این‌ها اتصلات (میخ، پیچ و غیره) در آن‎ها استفاده می‎شود که احتمال این وجود دارد به بارهایی که با آن‎ها جابجا می‎شوند آسیب وارد کنند. در برابر آن‎ها پالت‎های پلاستیکی قرار می‎گیرند که با دوام، تمیز، بدون خطای ساخت، مستحکم در برابر رطوبت و فاقد اتصالات هستند. علاوه بر این در حدود ۳ برابر رقیب چوبی خود قیمت دارند، به سهولت تعمیر نمی‎شوند، فاقد استحکام مشابه بوده و درجات گوناگونی از نظر مقاومت در برابر آتش‎سوزی دارند.

 • وزن کالاها را در نظر بگیرید

پالت‎های پلاستیکی اصولا برای حمل و نقل بارهای زیر ۷۰۰ کیلوگرم به کار گرفته می‎شوند. پالت های چوبی نیز قادر به تحمل وزنی بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلوگرم هستند.

 • محیط کار را بسنجید

انواع پلاستیکی پالت‎ها در برابر رطوبت و تغییرات دمایی مقاومت بیشتری از خود نشان می‎دهند ولی از طرف دیگر اگر بشکنند و یا خراب شوند دیگر قابل تعمیر نیستند. ساخت آن‎ها از مواد نفتی صورت می‎گیرد و برای بازیافت و تعمیر بایستی ذوب شوند. اما ساخت پالت‎های چوبی از مواد طبیعی انجام می‎شود و به دنبال صدمه دیدن به سهولت تعمیر می‎شوند.

 • نوع بار هم اهمیت دارد

نوع چوبی پالت‌ها تراشه و نقاط برجستگی و تیزی دارند که می‎تواند به برخی از بارها آسیب بزند. اگر می‎خواهید قوطی‎های رنگ را با پالت‎ها جابجا کنید، احتمالا بایستی خرید پالت پلاستیکی را در نظر بگیرید چون نوع چوبی می‎تواند باعث صدمه زدن به قوطی‎های رنگ و کالاهایی از این قبیل شود.

سعی کردیم در این مقاله به طور مفصل و کامل پالت پلاستیکی، پالت چوبی، کاربردها و تفاوت‌هایشان را برای شما عزیزان جمع آوری کنیم. شاد و موفق باشید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *